Dla wielu właścicieli czworonogów, wiek ich pupila to wielka niewiadoma. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta! Psie lata liczy się całkiem inaczej niż te ludzkie i jest to znacznie bardziej skomplikowane. Szacuje się, że psy przeciętnie żyją 10-15 lat. Jest to uśredniony wiek i może się on znacznie różnić w zależności od wielu czynników.
Jak liczyć psie lata?
Z najstarszych źródeł można dowiedzieć się, że aby uzyskać odpowiedź ile nasz pies ma lat, należy jego wiek pomnożyć przez 7. Jednak jak się okazuje nie jest to wcale takie proste. Wiek psa uzależniony jest także od jego rasy i wielkości. Działa to tak, że większy psiak np.bernardyn będzie się znacznie szybciej starzał niż ten z małych ras; takich jak np. york. Co ciekawe, psy wywodzące się z najmniejszych ras mogą przeżyć nawet 20 lat! Okazuje się też, że rasy większych psów znacznie dłużej dojrzewają.
Psie lata możemy też obliczyć, przez wzgląd na stan uzębienia. W tym wypadku należy policzyć ilość zębów u naszego czworonoga. Ile powinno ich być? Właściwa liczba zębów u psów dorosłych to 42. Szacuje się, że około 5-7 miesiąca następuje wymiana zębów mlecznych na stałe.
Nie tylko liczba zębów a także ich kondycja ma wielkie znaczenie; jeżeli są jasne i nie ma w nich ubytków najprawdopodobniej mamy do czynienia z młodym psiakiem. Chociaż bardzo często bez względu na wiek psa, uzębienie może być w złej kondycji ze względu na nieodpowiednią dietę czy przebyte choroby.
Po czym poznać psi wiek?
Po czym jeszcze poznać psi wiek? Niewątpliwie po oczach. Starsze psiaki mają inne spojrzenie niż szczenięta. Oczy starszych psów są często zamglone. Warto więc zwrócić na to szczególną uwagę. Innym sposobem na sprawdzenie ile tak właściwie lat ma nasz psiak, jest zwrócenie uwagi na kolor jego sierści. Niestety sierść niektórych starszych psów jest lekko posiwiała i nie błyszczy się tak jak u większości młodych pisaków. Tak, tak, psy też siwieją!
Kolejnym istotnym aspektem przy obliczaniu wieku naszego zwierzęcia jest zachowanie. Piesek jest skory do zabawy i chętny na długie spacery? Prawdopodobnie wskazuje to, że jest młody, bądź w wieku szczenięcym. Starsze psy, więcej odpoczywają i preferują krótsze a częstsze spacery. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, zabierając psa na spacer.
Po co obliczać psi wiek?
Niewątpliwie głównym powodem dla którego chcemy wiedzieć ile nasz psiak ma lat jest ciekawość. Nic w tym dziwnego, ale czy wiek psa powinien mieć dla nas szczególne znaczenie z innych powodów?
Oczywiście że tak! Jednym z nich jest dopasowanie odpowiedniej diety do wieku psa. Wiedząc w jakim wieku jest nasz pupil łatwiej będzie nam dobrać dla niego odpowiednie pożywienie. Psy w każdym wieku potrzebują innych składników odżywczych w swojej diecie i warto na to zwrócić uwagę przy dobieraniu karmy. Znając wiek swojego pupila z łatwością dopasujesz dla niego odpowiednią, zbilansowaną dietę. Inne pożywienie powinny spożywać szczeniaki, które potrzebują innych witamin i minerałów. Wraz z wiekiem należy zmieniać karmę czworonoga, aby była odpowiednia i uzupełnia wszystkie potrzebne składniki.
Znając wiek naszych psów poznamy też ich wymagania i oczekiwania w stosunku do Nas. Warto wiedzieć, czy nasz psiak potrzebuje dużo uwagi i zabawy, czy trzeba pozwolić mu na znacznie więcej odpoczynku. Jeśli poznamy potrzeby naszego zwierzęcia, będziemy mogli lepiej się nim zaopiekować między innymi zapobiegać ciągnięciu smyczy przez psa na spacerze.
Jak opiekować się psem, aby żył jak najdłużej?
Przede wszystkim należy zapewnić mu zbilansowaną dietę,co najważniejsze bogatą w składniki odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje, oczywiście w zależności od wieku. Poprawi to jego samopoczucie i wydłuży czas życia. Co jeszcze? Nie ulega wątpliwości, że szczęśliwy pies żyje o wiele dłużej. Dlatego też warto spędzać ze swoim pupilem jak najwięcej czasu. Sprawi to, że nasz pies będzie radosny jak nigdy dotąd! Kiedy jednak nadejdzie proces starzenia, należy szczególnie zadbać o czworonoga. Ponadto zwracać uwagę na jego zachowanie i samopoczucie. Jeżeli u naszego psa zaczniemy podejrzewać jakiekolwiek choroby jak najszybciej należy udać się do lekarza weterynarii, który pomoże pieskowi odzyskać zdrowie.
Nic tak nie skraca długości życia psa jak stres. Może go powodować wiele czynników; ciągłe przeprowadzki, zostawianie psa na długo samego w domu, brak kontaktu ze zwierzęciem, niespokojne otoczenie itp. Aby uniknąć stresu naszego czworonoga, należy zawsze o niego dbać, spędzać z nim dużo czasu i poznawać jego potrzeby. Dla bezpieczeństwa warto zakupić także adresówkę, która w razie zaginięcia zwierzęcia pomoże w jego szybkim odszukaniu. Zminimalizowanie bądź całkowite wyeliminowanie sytuacji stresowych znacznie zwiększy długość życia naszego zwierzaka.
Co najkorzystniej wpłynie na wydłużenie życia naszego pupila? Bez wątpienia właściwa interakcja z właścicielem. Częste zaopatrywanie go w nowe akcesoria, między innymi obroże, co sprawi mu wielką radość. Pies nie lubi spędzać czasu samotnie, potrzebuje naszego towarzystwa i uwagi, dlatego tak ważne jest aby spędzać z naszym pupilem jak najwięcej czasu. Jeżeli odpowiednio zadbamy o czworonoga, będzie żyło mu się lepiej i znacznie dłużej. Warto pamiętać że to właściciel psa w znacznym stopniu może wpłynąć na długość psiego życia.