Pies rodzi się pozbawiony uzębienia. Wymiana zębów u psa następuje więc z wiekiem. Zęby mleczne pojawiają się u zwierzęcia około 3-4 tygodnia. Następnie około 6-8 tygodnia psiak posiada już w pełni wyrośnięte mleczne zęby. Kiedy psu wypadają zęby mleczne? Około 3 miesiąca życia następuje wymiana uzębienia mlecznego na stałe i trwa do około 7 miesiąca życia.
Wymiana zębów to długi okres w życiu zwierzęcia. Kiedy rozpoczyna się okres wymiany zębów mlecznych na stałe, mogą pojawiać się zmiany w zachowaniu psa. Przede wszystkim zaczyna on gryźć zupełnie wszystko, co może przysporzyć kłopotów właścicielowi i zwierzakowi. Jednakże zmiana w uzębieniu następuje także u starszych psów i jest bardzo często spowodowana niewłaściwą higieną i odkładaniem się kamienia nazębnego.
Kiedy szczeniak zmienia zęby?
Kiedy psu wypadają zęby na stałe? Zęby czworonoga zmieniają się z mlecznych na stałe od 3 do 7 miesiąca życia. Czas ten jednak uzależniony jest od wielkości i rasy danego psiaka. Wymiana zębów u szczeniaka z reguły przebiega bezproblemowo. Mleczne zęby, które wypadają, są zjadane przez zwierzęta i nie stanowi to powodów do niepokoju. Jest to zupełnie naturalne zjawisko.
Wypadanie zębów u szczeniaka — objawy i przebieg
Ponadto występuje kilka objawów, które zwiastują wymianę uzębienia u szczeniaka. Są to: bolesne i obrzęknięte, a także zaczerwienione dziąsła, niepokój, czy rozdrażnienie. Takie objawy nie powinny jednak niepokoić opiekuna i są całkowicie normalne podczas wymiany zębów mlecznych na stałe.
Wymiana zębów u psa — zachowanie
Wymienione powyżej objawy takie jak niepokój czy rozdrażnienie mogą być niebezpieczne, szczególnie podczas spacerów. W tym wypadku doskonale sprawdzi się linka dla psa i obroża dla psa. Adresówka dla psa będzie także idealnym uzupełnieniem wszystkich akcesoriów.
Wypadanie zębów u psa dorosłego i starego – przyczyny
W miarę upływu lat, zęby czworonoga się ścierają, co widać przede wszystkim na górnej powierzchni dolnych siekaczy. Kiedy starszemu psu wypadają zęby, konieczna jest wizyta u psiego stomatologa. Problemy z uzębieniem starszego psa następują najczęściej wskutek odkładającego się kamienia nazębnego, który prowadzi do naruszenia i uszkodzenia dziąseł, powodując ich stany zapalne. To z kolei prowadzi do wypadania zębów. Aby zapobiegać temu zjawisku, należy w sposób szczególny dbać o higienę zębów czworonoga.
Czy szczeniakom wypadają zęby?
Kiedy psu wypadają mleczaki? Szczeniaki zmieniają uzębienie od 3 do 7 miesiąca życia. Wówczas należy w szczególny sposób zwrócić uwagę na dietę. Ma ona bardzo duży wpływ na stan uzębienia u psów. Ponadto nieprawidłowe odżywianie psa, może przyczynić się do utraty uzębienia. Wśród szczeniąt występują także objawy niepożądane, które powinny zaniepokoić opiekuna. Są to między innymi: przetrwałe zęby mleczne, które występują nawet u 15% szczeniąt. Oznacza to, że w miejscu, na którym wyrosły już stałe zęby, nadal znajdują się mleczaki, które nie wypadły. Zjawisko to występuje najczęściej u ras miniaturowych i ma podłoże genetyczne. Innymi zjawiskami niepożądanymi są: zatrzymanie procesu wymiany zębów u psa oraz złamanie zęba mlecznego. Dieta ma tutaj bardzo duże znaczenie. U szczeniąt, u których zęby są kruche i słabe, może dojść do urazów mleczaków.
Jak pomóc szczeniakowi w wymianie uzębienia?
Większość szczeniaków przechodzi ten proces bezboleśnie. Jednak w niektórych sytuacjach psy mogą odczuwać swędzenie bądź lekki ból dziąseł. W tym przypadku pomaga możliwość gryzienia różnych przedmiotów. Warto zaopatrzyć się w zabawki przystosowane do gryzienia dla szczeniąt. Zapobiegnie to także zniszczeniu przedmiotów znajdujących się w okolicy zwierzaka. Najlepiej sprawdzą się gumowe i silikonowe zabawki. Można włożyć je na chwilę do lodówki, aby przyniosły ulgę bolącym dziąsłom.
Prawidłowa higiena jamy ustnej u psa
Higiena jamy ustnej u psa jest niezwykle ważna. Przede wszystkim zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego. Nagromadzenie się go może prowadzić do zapalenia dziąseł, czy paradontozy. Warto zaopatrzyć się w pastę i szczoteczkę do zębów dla psa. Regularne szczotkowanie pomoże pozbyć się kamienia nazębnego.
Uzębienie psa – co warto wiedzieć?
Dorosły pies posiada 42 zęby, wśród nich znajdują się: siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe. Stan uzębienia u psów należy sprawdzać, zarówno podczas wieku szczenięcego, jak i wśród dorosłych psów. Do problemów z uzębieniem, które najczęściej występują u psów, należą: wady zgryzu, a także gromadzenie się kamienia nazębnego. Ten z kolei prowadzi do stanów zapalnych dziąseł i wypadania zębów. Problemy te pojawiają się często u starszych psów.
Ważna jest także odpowiednia dieta, która pomoże jak najdłużej utrzymać uzębienie w jak najlepszym stanie. Przede wszystkim doskonale sprawdzą się przysmaki dentystyczne i twarde gryzaki. Warto pamiętać także o regularnym szczotkowaniu zębów psiaka, za pomocą odpowiedniej szczoteczki i pasty.
Podsumowanie
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna u każdego psa. Warto w każdym wieku obserwować stan uzębienia pupila i właściwie dbać o higienę zębów. W ten sposób unikniesz problemów z zębami i zapobiegniesz występowania infekcji u Twojego psa. Warto także podawać zwierzęciu twarde gryzaki, które pomagają w pozbyciu się kamienia nazębnego. Wypadanie zębów u szczeniaka jest jednak całkowicie bezpiecznym i naturalnym zjawiskiem. Należy jednak obserwować jego zachowanie, a wszystkie niepożądane objawy zgłosić lekarzowi weterynarii.
Sprawdź również, co oferuje nasz sklep dla psów: