Tak samo jak człowiek musi utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała, w chłodniejsze dni ubierać się cieplej, w cieplejsze dni natomiast nieco skromniej, tak samo pies musi utrzymywać odpowiednią temperaturę swojego organizmu, z tą różnicą, że jego normalna temperatura jest nieco wyższa.
Pies gruczoły potowe umiejscowione ma jedynie na łapach, dlatego też musi dyszeć, co z pewnością utrudni mu kaganiec. Odpowiednią temperaturę psu pomaga utrzymywać także futro, które jest jego naturalnym izolatorem, dlatego też powinniśmy unikać nadmiernego jej ścinania. Należy również pamiętać o tym, że psy starsze, schorowane oraz szczeniaki przegrzewają się znacznie szybciej, szybkość przegrzewania się psów zależy także od rasy. Oprócz naturalnych sposobów na ochłodzenie się psa jest wiele innych, przy których jednak musimy mu nieco pomóc. O tym, jak skutecznie ochłodzić psa jak ochłodzić psa w gorące dni w domu i poza domem, jakie są skutki przegrzania dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Jak najlepiej schłodzić psa w gorące dni poza domem?
W takie upalne dni, jak teraz wcale nie jest tak trudno o przegrzanie organizmu psa. Aby temu zapobiec, możemy zaopatrzyć naszego zwierzaka w kamizelkę chłodzącą, która jest dość łatwo dostępna na rynku. Zastanawiając się nad tym, jak ochłodzić psa w upał, często zapominamy o przypilnowaniu najważniejszego – pies zawsze i wszędzie powinien mieć wodę.
Pies a upał – jak ochłodzić psa w domu?
W domu mamy więcej możliwości na chłodzenie psa. Możemy zaopatrzyć go w matę chłodzącą oraz zapewnić dostęp do chłodniejszych pomieszczeń, na ogrodzie można zamontować zraszacze, którymi nasz pupil na pewno będzie zachwycony. Jeśli nie chcemy kupować psu maty chłodzącej, pies musi mieć dostęp do chłodnej powierzchni, na przykład posadzek. Kiedy zamykamy psa w pomieszczeniu, konieczne jest zamknięcie okien i zasłonięcie ich, by miejsce, w którym ma zostać pies nie nagrzewało się. Skutecznie chłodzić psa będą także niewielkie baseny, do których będzie mógł wchodzić, mocząc swoje łapki. Dając psu wodę, musimy ustawiać ją w miarę możliwości w zacienionym miejscu, najlepiej unikać misek metalowych, gdyż się nagrzewają. Wodę powinniśmy regularnie wymieniać, by była chłodna i czysta.
Jakie są objawy przegrzania się psa?
Przegrzanie się zwierzaka może być w skutkach bardzo niebezpieczne, może doprowadzić do udaru, a nawet do śmierci psa, dlatego też, aby temu zapobiec, warto znać charakterystyczne objawy, co pozwoli nam w porę zareagować. Przegrzanie organizmu psa objawiać się może poprzez wymioty, występowanie krwawej biegunki, drgawki, przyspieszony puls, nadmierne ślinienie, szklane oczy, podwyższona temperatura ciała, ogromne pragnienie, chwianie się, ciężki lub przyspieszony oddech i apatia.
Co zrobić w przypadku, gdy dojdzie do przegrzania?
W przypadku, gdy dojdzie do przegrzania się psa, należy go niezwłocznie przenieść w chłodne miejsce. Jeśli zwierzak reaguje na bodźce i jest przytomny, powinniśmy mu podawać niewielkie ilości wody, a gdy temperatura organizmu spadnie poniżej 40 stopni, udać się do weterynarza. Jeśli natomiast pies nie reaguje na bodźce, nie potrafi utrzymać równowagi, ma drgawki, po pierwsze sprawdzić musimy, czy zwierzę oddycha oraz zadzwonić od razu do weterynarza i poinformować go o zaistniałej sytuacji, następnie schładzamy ciało psa przy pomocy schłodzonych ręczników albo chłodnej, ale nie zimnej wody, przy czym skupić się powinniśmy przede wszystkim na głowie, szyi oraz łapach.
Nie ma to jak spacery w ciepłe dni z pupilem, ale jednak przed wyjściem na spacer, powinniśmy także pomyśleć o naszym zwierzaku, który ma swoje potrzeby. Wychodząc z domu potrzebna nam będzie nie tylko linka dla psa, ale także woda i coś, z czego nasz psiak będzie mógł się napić. Pragnąc nauczyć podczas wyjścia psa pewnych komend z pewnością przyda nam się natomiast linka treningowa dla psa. Długość, intensywność i godziny spaceru także powinny być dopasowane względem naszego psa. Najlepiej unikać chodzenia po rozgrzanym asfalcie, a zamiast tego wybrać trawę i zacienione miejsca spacerowe.