Gryzienie smyczy przez psa jest często oznaką stresu. Zachowanie to wynika często z nudy i braków edukacyjnych. Warto mieć świadomość, że spacer, zamiast być idealną okazją do poznania i interakcji z otoczeniem, może okazać się momentem na odstresowanie. Pies musi nauczyć się panowania nad sobą. Co możesz zrobić, by pies nie gryzł smyczy? Oto nasz poradnik.
„Nieśmiertelna” smycz.
Wypadałoby zacząć od zdefiniowania, czym właściwie jest nieśmiertelna smycz. Czy to taka, która jest wytrzymała i zostanie z nami na lata? Czy taka, której wygodnie się używa, przetrwa w każdych warunkach? Czy może jednak taka, która przeżyje kontakt z psimi zębami, które zapamiętale ją gryzą?
Najlepszy materiał
Odporna na brud, niechłonąca wody, niepaląca rąk, przetestowana w warunkach miejskich, leśnych, górskich i plażowych. Po przeszło 2 latach codziennego i intensywnego użytkowania, noszona przez 32 kg psa, linka z biothane’u nie wygląda może jak świeżo kupiona, ale nic poważnego jej nie dolega. Jedyne drobne, widoczne uszkodzenia na krawędziach linki, to moja wina. Bo np. nie zauważyłam, że linka wślizgnęła się pod głaz i finalnie trzeba ją było spod niego wyrwać.
Każdego miesiąca pracuję z kilkudziesięcioma psami. Przez moje ręce ślizgały się linki każdego typu. Biothane pobił je wszystkie na głowę i dlatego też razem z całym teamem Passionblog, mając dokładnie takie same doświadczenia, stworzyłyśmy ranking linek, w którym niekwestionowanym liderem zostały właśnie taśmy biothaneowe i zaczęłyśmy współpracować z ACC Dog. W asortymencie sklepu znaleźć można m.in.: profesjonalne smycze dla psów, obroże dla psów i inne wodoodporne akcesoria.
Gryzienie smyczy to zawsze problem!
Psie zęby to fenomenalne narzędzie. Gotowe do kruszenia i miażdżenia kości kilku-kilkunastokilogramowych zwierząt, świetnie poradzą sobie z każdym materiałem, jeżeli będą odpowiednio zdeterminowane, a my damy im odpowiednio dużo czasu.
Smycz to nie jest zabawka i nigdy nie powinna służyć do gryzienia czy przeciągania się. Niezależnie od jej długości, to zawsze narzędzie do pracy, mające zapewnić bezpieczeństwo.
Jeśli mamy szczeniaka, czy nawet dorosłego psa z dużą potrzebą gryzienia, której nie zaspokajamy oferując psu gryzaki, to zostawiając akcesoria spacerowe w zasięgu psiego pyska, możemy się spodziewać tylko jednego… Biothane to materiał bardzo wytrzymały, odporny na naprężenia, przeciążenia, na normalne warunki spacerowe, nawet przy stosowaniu przy psie bardzo pobudliwym czy reaktywnym. Ale w starciu z psimi zębami, pracującymi nad jego przegryzieniem, nie będzie miał najmniejszych szans – nie został stworzony do gryzienia.
Jeżeli Twój czworonóg łapie i szarpie smycz na spacerach, powinieneś poszukać źródła tego problemu. Może smycz jest nieprawidłowo używana i rodzi frustrację? Może Twojemu psu brakuje okazji do swobodnej eksploracji? Być może Twój psiak na spacerach nadmiernie się pobudza lub stresuje i gryzienie smyczy jest metodą na poradzenie sobie z tym stanem, mającym na celu obniżenie napięcia?
Jeśli zmagacie się z problemem szarpania lub gryzienia smyczy, to zawsze powinniście patrzeć na niego jak na sygnał do przyjrzenia się bliżej swojemu psu. Jeśli nie potraficie poradzić sobie z problemem samodzielnie, polecam umówić się na konsultację behawioralną, w trakcie której instruktor dostrzeże przyczynę, powodującą gryzienie i wytłumaczy Wam jak pracować z psiakiem, żeby spacer był obopólną przyjemnością :).
Anna Kunik
Instruktorka szkolenia psów