Kastracja psa od lat ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jedni twierdzą, że zabieg ten w bardzo dużym stopniu podnosi komfort życia zwierzęcia, a także jego opiekuna. Jednak czy na pewno tak jest?
Kastracja psa od lat ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jedni twierdzą, że zabieg ten w bardzo dużym stopniu podnosi komfort życia zwierzęcia, a także jego opiekuna. Jednak czy na pewno tak jest? Bez wątpienia zabieg kastracji przede wszystkim na celu zapobieganie rozmnażania zwierząt. Przyczynia się to, do zmniejszenia bezdomności u zwierząt, co bez wątpienia jest największą zaletą zabiegu. Jednakże część osób twierdzi, że może w znacznym stopniu wpływać na zachowanie psa; zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Wielu zwolenników kastracji uważa, że psy po zabiegu są dużo bardziej posłuszne i spokojne. Jednak czy tak naprawdę tak jest? Czy zabieg kastracji wpływa także na zachowania psa?
Na czym polega zabieg kastracji?
Otóż zabieg kastracji znacznie różni się do zabiegu sterylizacji. Kastracja wykonywana jest pod ogólną narkozą i polega na usunięciu jąder- u samca, natomiast u samicy usuwa się jajniki, jajowody, macicę i szyjkę macicy. Warto zwrócić uwagę, że jest to operacyjny zabieg, którego nie można już cofnąć.
Czym kastracja różni się od zabiegu sterylizacji? Podczas zabiegu sterylizacji psów, następuje jedynie przecięcie i podwiązanie nasieniowodów, u suczek czynności te dotyczą jajników. Zabieg kastracji trwa około 20 minut. Nie jest więc on zbyt długi. Należy wziąć jednak pod uwagę czas, którego pies potrzebuje, aby wybudzić się po zabiegu i być gotowym na powrót do domu. Warto kompleksowo zadbać o czworonoga, nie tylko podczas wizyty u lekarza weterynarii, ale także na co dzień, po zabiegu W tej sytuacji przyda ci się obroża półzaciskowa. Świetnie sprawdzi się na spacerach, dla psiaków, które mają tendencję do ściągania obroży.
Jak kastracja wpływa na zachowanie psa?
Kastracja niesie za sobą wiele zalet. Do najważniejszych należy mniejsze ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory; m.in. raka jąder u samców, natomiast u suk- kastracja zapobiega powstawaniu zapalenia macicy i nowotworów gruczołów mlekowych. Zabieg kastracji z pewnością zapobiega reprodukcji, skutkuje także brakiem cieczki u suki i tzw. ciąży urojonej a więc i związanymi z nią problemami takimi jak zachowania lękowe czy depresja. Kastracja psa hamuje także popęd płciowy. Dzięki temu pies staje się znacznie bardziej spokojny i nie ucieka. Tutaj na spacerze z pewnością przyda się adresówka dla psa oraz odpowiednia obroża. Z pewnością pozwolą one, zaoszczędzić stresu związanego z ucieczką czworonoga. Warto zaopatrzyć się w takie akcesoria na co dzień. Wówczas masz pewność, że twój pupil będzie bezpieczny.
Jaki jest koszt zabiegu kastracji psa?
Koszt zabiegu kastracji psa waha się od 100 do 500 zł. Wszystko zależy od lecznicy, w której zdecydujesz się na wykonanie zabiegu, a także od wielkości i wagi psa. Dlatego też rozbieżność w cenie tego zabiegu jest tak duża. Należy jednak wybierać sprawdzone miejsca, by mieć pewność, że zabieg przebiegnie bez żadnych problemów. Warto być świadomym tego, że rekonwalescencja psa po takim zabiegu, powinna przebiegać bezproblemowo. W tym czasie warto jednak zwracać uwagę na zachowania czworonoga, a przede wszystkim na spożywane przez niego posiłki. Zwłaszcza po zabiegu kastracji, dieta zwierzęcia jest bardzo ważna. Właściwie dobrane pożywienie, pozwoli uniknąć wielu chorób; w tym otyłości.
Kiedy wykastrować psa?
Często właściciele psów zadają sobie pytanie, kiedy będzie najlepszy moment na wykastrowanie ich zwierzęcia. Zbyt wczesne wykonanie zabiegu, może mieć poważne skutki. Między innymi, może przyczynić się do agresywnego i impulsywnego zachowania. Szacuje się, że najlepszy czas na wykastrowanie psa to przedział między 7 a 12 miesiącem życia, natomiast suczkę można wykastrować, około 6 miesiąca życia. Jednak w tej sytuacji, najlepiej zaczerpnąć opinii lekarza weterynarii. To on wybierze najlepszy moment na wykonanie zabiegu.
Jakie są wady kastracji?
Kastracja jednak może nieść za sobą pewne powikłania. Występują one niekiedy, w przypadku starszych psów. Po zabiegu istnieje ryzyko, że się nie wybudzą. Warto jednak wspomnieć, że takie przypadki zdarzają się od 2 do 3% wykonywanych zabiegów. Kastracja może negatywnie wpłynąć na problemy z tarczycą. Poza tym, ze względu na obniżenie hormonów, psy mogą stać się bardziej leniwe i mało żywiołowe, co przyczynia się do ich tycia. Po zabiegu kastracji warto zaopatrzyć psiaka w odpowiednio dobraną karmę i znacznie bardziej zadbać o jego prawidłową i zrównoważoną dietę.
Czy warto poddać psa kastracji?
Kastracja, mimo że jest to dosyć prosty i nieskomplikowany zabieg, ma zarówno wady, jak i zalety. Trudno jednomyślnie stwierdzić, jak wpływa na zachowanie psa. Co więcej, należy pamiętać, że zabieg kastracji jest zabieg operacyjnym nieodwracalnym. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt bezdomności zwierząt. Jeżeli nie masz możliwości zadbania o potomstwo twojego czworonoga, warto wtedy poddać go zabiegowi kastracji. Ze względu na indywidualną specyfikę zwierząt ciężko jasno ocenić, czy zabieg ten przynosi więcej korzyści dla twojego czworonoga. Na pewno warto zastanowić się nad jego wykonaniem oraz skonsultować ten zabieg z weterynarzem.