Niedoczynność tarczycy u psa to bez wątpienia bardzo poważny problem zdrowotny. Niestety nie da się go w pełni wyleczyć, jednak istnieje kilka sposobów, dzięki którym psiak będzie niemalże normalnie funkcjonował.
Niedoczynność tarczycy u psa
Tarczyca to bez wątpienia ważny gruczoł, który odpowiada za produkcję hormonów, które z kolei odpowiedzialne są za prawidłowy rozwój organizmu u psa. Zaburzenia jego funkcjonowania mają dwojaki charakter. Czasami zdarza się tak, że tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów; mowa wtedy o nadczynności tarczycy. Jednak u psów znacznie częściej występuje odwrotna sytuacja. Mowa tutaj o tym, że gruczoł nie wydziela dostatecznie dużo hormonów tarczycy. Powoduje to niedoczynność tarczycy u psa.
U jakich psów najczęściej pojawia się niedoczynność tarczycy?
Choroba ta najczęściej pojawia się u psów około piątego czy szóstego roku życia. Może jednak występować znacznie wcześniej i jest uzależniona również od innych czynników, nie tylko od wieku psa. Niedoczynność tarczycy pojawia się częściej, u niektórych ras; takich jak: buldog angielski, bokser, chow-chow, spaniele czy inne. Główną przyczyną niedoczynności tarczycy u psów jest limfocytarne zapalenie tarczycy. Inne, rzadsze przyczyny to wrodzony niedorozwój tarczycy czy nowotwory.
Objawy niedoczynności tarczycy
Głównymi objawami niedoczynności tarczycy występującymi u psa, są te natury dermatologicznej. Na początku występują problemy z sierścią takie jak: łysienie, łupież czy przebarwienia. Zdarza się także, że u psa pojawiają się częste infekcje uszu czy skóry.
U niektórych psów występują także objawy neurologiczne czy sercowo- naczyniowe. Te ostatnie są jednak trudne do zauważenia gołym okiem. Jeżeli jednak niepokoisz się stanem pupila, a występują u niego jakiekolwiek, wyżej wymienione objawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Rozpoznanie niedoczynności tarczycy u psów.
Jak następuje rozpoznanie niedoczynności tarczycy u psów? Jeżeli lekarz weterynarii podejrzewa niedoczynność tarczycy, powinien zlecić badania laboratoryjne w specjalnych laboratoriach, które zajmują się badaniem zwierzęcych próbek. Jeżeli twój pupil zmaga się z tą chorobą, wyniki będą wskazywać podwyższony poziom TSH oraz obniżony poziom T4 bądź ft4, a także wzrost poziomu cholesterolu i fruktozaminy. Badania te, również pomogą określić współczynnik K; który w przypadku, gdy jest mniejszy bądź równy -4, będzie wskazywał na niedoczynność tarczycy.
Leczenie niedoczynności tarczycy u psa
Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi u psa niedoczynność tarczycy, przygotowuje on specjalną terapię. Opiera się ona, na podawaniu tyroksyny. Opracowanie odpowiedniej dawki z reguły zajmuje kilka tygodni. Ważne, aby na początku leczenia, zwracać szczególną uwagę na zachowanie psiaka i bacznie go obserwować; aby nie doszło do przedawkowania tego hormonu. Czym objawia się przedawkowanie tyroksyny? Przede wszystkim, zwierzę staje się bardziej pobudzone i nerwowe, może także chudnąć, a akcja jego serca staje się przyspieszona. Oczywiście po pewnym czasie, można sprawdzić, czy dawka tyroksyny jest odpowiednio dobrana i czy nastąpiła poprawa. Ponownie bada się wówczas T4, ft4 i cholesterol. Odpowiednia terapia wpłynie w znacznym stopniu na spowolnienie choroby, a czasem może również doprowadzić do jej cofnięcia. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie dawki tyroksyny, a przy tym baczna obserwacja psiaka.
Odpowiednie leczenie a komfort psa
Co więcej, właściwe leczenie w dużym stopniu poprawi komfort psa i wpłynie na jego funkcjonowanie oraz zachowanie. Ważne więc by kontrolować stan pupila przez całe leczenia w szczególności na samym początku terapii. Nie należy zapominać o jego bezpieczeństwie, również podczas spacerów. Tutaj z pewnością przyda się adresówka dla psa, która w razie czego, znacznie ułatwi odnalezienie właściciela. Przyczep ją do obroży, szelek czy uprzęży psa.
Po jakim czasie od rozpoczęcia leczenia następuje poprawa?
Po rozpoczęciu leczenia, po około 5/6 tygodniach powinna nastąpić poprawa stanu skóry. Zmiany kardiologiczne powinny cofnąć się w przeciągu, około dwóch miesięcy od rozpoczęcia leczenia psa. Co ważne, w okresie terapii w szczególny sposób należy zadbać o bezpieczeństwo pieska, także na spacerach.
Jakie akcesoria wybrać, by poprawić komfort psa?
Niedoczynność tarczycy cechuje się długim leczeniem. Aby zadbać w szczególny sposób o komfort psiaka, również podczas terapii, a także ze względu na problemy z sierścią, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości akcesoria. Tutaj doskonałym rozwiązaniem, będzie obroża dostępna w sklepie Accdog.
Bez wątpienia sprawi, że twój pupil poczuje się bardziej komfortowo.
Jeśli jednak twój psiak podczas spaceru opanował sztukę uwalniania się z obroży, w tej sytuacji świetnie sprawdzi się obroża półzaciskowa. Będzie idealnym rozwiązaniem dla psów dużych ras i tych długowłosych.
Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które da się leczyć, a odpowiednio dobrana terapia poprawi w znaczący sposób poziom życia twojego zwierzęcia. Ważne, aby bacznie obserwować jego zachowanie i nie lekceważyć objawów tej choroby. Jeśli zauważysz któryś z nich, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii.