Psy to nasi przyjaciele. Dbamy o nie i staramy się, aby żyło się im jak najlepiej. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić je przed wszelkimi zagrożeniami, na przykład przed pojawieniem się chorób wirusowych, czy też pasożytniczych, takich jak nużyca. Nużyca u psa wywoływana jest przez pasożyta znajdującego się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych – nużeńca. Jego występowanie na skórze pupila jest naturalne, jednak sprzyjające dla niego warunki umożliwiają rozmnażanie się, wywołując przy tym nużycę. Inna nazwa tego schorzenia to demodekoza.
Mając swoich najlepszych przyjaciół – wierne, wspaniałe psy, pragniemy się nimi opiekować, otaczając je najwyższą troską. Zapewniamy im pożywienie, miejsce do spania, zaspokajamy ich najważniejsze potrzeby, takie jak wyjście na spacer, korzystając przy tym z jak najlepszych akcesoriów dla psów, przykładowo ze smyczy z przepięknej serii Rainbow oraz zapobiegając ich zagubieniu się, zaopatrując je w adresówki dla psów. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić je przed wszelkimi zagrożeniami, na przykład przed pojawieniem się chorób wirusowych, czy też pasożytniczych, takich jak nużyca. Nużyca u psa wywoływana jest przez pasożyta znajdującego się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych – nużeńca. Jego występowanie na skórze pupila jest naturalne, jednak sprzyjające dla niego warunki umożliwiają rozmnażanie się, wywołując przy tym nużycę. Inna nazwa tego schorzenia to demodekoza.
Nużyca u psa – objawy
Występowanie nużycy nasila się u zwierzaków, których odporność jest nieco osłabiona. Dlatego też najbardziej narażone na nią są szczeniaki, nieco starsze psy oraz osobniki dorosłe, borykające się z innymi chorobami. Nużeńce między innymi podczas karmienia przedostają się z matki na skórę szczeniąt, co dzieje się jedynie w ciągu pierwszych 72 godzin życia zwierzęcia. Poza tym czasem przekazywanie nużeńców innym zwierzętom jest wręcz niemożliwe. Osłabienie organizmu psa doprowadzić może do zwiększonego namnażania się nużeńca, stopniowo powodując tym samym zmiany skórne, które mogą występować w kilku miejscach lub też na całości skóry zwierzaka. Do objawów nużycy o postaci miejscowej zaliczamy nie więcej niż 5 zmian skórnych w postaci niewielkich, okrągłych obszarów skóry pozbawionych włosa z lekko łuszczącym się naskórkiem. Miejsca te mogą być niekiedy ciemniejsze, powstawać mogą zaskórniki. Najczęściej objawy te znajdują się w okolicach oczu, warg, przedramion i tułowia. Postać miejscowa nużycy dotyka w szczególności szczeniaki do 6 miesiąca życia, przy czym często dochodzi do samoistnego wyleczenia. Objawy nużycy w charakterze uogólnionym natomiast pojawiają się w postaci licznych zmian niewielkich rozmiarów na całym ciele, może ona również zająć całe ciało. Do objawów nużycy uogólnionej należą łuski na skórze, krosty, plamki, wyłysienia, zaskórniki, zaczerwienienia, zmiana barwy skóry na ciemniejszą oraz łojotok, będący przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Dla psów nużyca uogólniona wiąże się z bólem i pojawieniem się uciążliwego świądu, a drapanie może jedynie pogorszyć sytuację, doprowadzając do wtórnego zakażenia, ponownego rozwoju infekcji.
Nużyca u psa – leki, leczenie
Ponieważ zwierzę zapadając na nużycę doznaje cierpienia, powinniśmy je niezwłocznie starać się usunąć. Nużyca miejscowa leczona jest preparatami roztoczobójczymi, stosowanymi miejscowo. Choroba ta natomiast o charakterze uogólnionym jest nieco trudniejsza do pokonania. Musimy wtedy zadbać o stan skóry oraz pozbyć się zmian na skórze również za pomocą środków roztoczobójczych. Co więcej, miejsca, w których występują zmiany, należy smarować środkami zalecanymi przez weterynarza.
Nużyca u psa – czy jest zaraźliwa dla ludzi?
Na szczęście człowiek nie ma możliwości zarażenia się nużycą, gdyż pupil nie może przekazać pasożytów na człowieka. Mimo to, przy kontakcie z chorym psem, warto dbać o higienę.
Jeśli chcemy, by nasze psiaki były szczęśliwe, musimy zwracać uwagę na ich stan zdrowia, leczyć choroby i zapobiegać nowym. Należy również pamiętać o tym, iż na nużycę w większym stopniu narażone są także co poniektóre rasy psów, na przykład mops, bokser, owczarek niemiecki i bernardyn.