Psy to nasi najlepsi przyjaciele, dla których jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Niestety nie wszystko co robimy jest dla nich dobre. Kiedy piesek daje nam znać, że jest głodny, dajemy mu jedzenie, bez względu na to, czy jego organizm tego faktycznie potrzebuje. W efekcie nasz pupil może zacząć borykać się z pewnymi chorobami, takimi jak otyłość, niosąca ze sobą wiele negatywnych konsekwencji.
Jeśli więc zależy nam na naszych zwierzakach, powinniśmy pilnować tego, co jedzą i ile. Dzięki temu będą żyły długo w zdrowiu i będą nas dosłownie zarażać swą radością. O tym, jakie są przyczyny otyłości u psów, jakie konsekwencje niesie ze sobą otyłość i jak zapobiec otyłości, dowiesz się czytając poniższy artykuł.
Przyczyny otyłości u psa
Otyłość występuje nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt domowych. Jest wiele przyczyn otyłości, między innymi wiek i rasa pupila – co po niektóre rasy są w większym stopniu narażone na nadwagę, na przykład Golden Retriever, Beagle, Bernardyn i Spaniel. Gdy pieski są w okresie dorastania, otyłość rzadko kiedy stwarza dla nich zagrożenie, jednak kiedy osiągają 7 lat i więcej, ich metabolizm staje się coraz to wolniejszy, zwiększając tym samym możliwość jej wystąpienia. Do najbardziej znanych przyczyn należą zbyt mała ilość aktywności fizycznej, pozwalająca na spalanie zbędnych kalorii i utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz karmienie zwierzęcia w nieprawidłowy sposób – przekarmianie i niezwracanie uwagi na kaloryczność podawanych pokarmów. Przyczyną otyłości mogą być również zabiegi sterylizacji i kastracji, którym towarzyszą zmiany hormonalne i metaboliczne, powodujące zwiększony apetyt, sprzyjają one odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Konsekwencje otyłości u zwierząt
Otyłość u psów może nieść ze sobą wiele negatywnych konsekwencji w ich organizmie. Zwiększona masa ciała zwierzęcia może pogorszyć jakość jego życia i drastycznie je skrócić. Otyłość prowadzić może do niedoczynności tarczycy, nadmiernego przeciążenia kręgosłupa i stawów, problemów z układem oddechowym, endokrynologicznym, pokarmowym, krwionośnym i moczowym. Pies, którego masa ciała jest nad wyraz spora, niechętny jest do wszelkich zabaw, pieszczot, jakiegokolwiek ruchu, gdyż ma trudności z poruszaniem się, czemu towarzyszą również problemy ze spożywaniem posiłków i zaburzeniami trawienia. Otyły pies w dużym stopniu narażony jest na kontuzje, jego masa mięśniowa stopniowo zanika.
Jak radzić sobie z otyłością u psa?
Jeśli naszego pieska dotknie otyłość, musimy zadbać o jego formę, regularnie zapewniając mu aktywność fizyczną. Dostarczane psu pożywienie powinno być odżywcze, podawane w mniejszych ilościach kilka razy dziennie, zastępując tym samym jeden wielki posiłek, dzięki czemu uczucie głodu będzie mniejsze. Należy przy tym notorycznie kontrolować jego wagę.
Jak rozpoznać otyłość u pieska?
Istnieje sposób na to, jak rozpoznać, gdy nasz pupil jest zdrowy, jego kondycja jest idealna, kiedy ma nadwagę, a kiedy dotyka go otyłość. U psa z idealną kondycją żebra są łatwo wyczuwalne pod skórą, brzuch nie jest obwisły, a patrząc z góry na zwierzaka zauważalne jest lekko zaznaczone wcięcie w pasie. Zwierzę z nadwagą posiada żebra pokryte warstwą tkanki tłuszczowej, niewidoczne jest u niego wcięcie w pasie, natomiast widoczny staje się obwisły brzuszek. Otyłość z kolei wiąże się z dużym obwisłym brzuchem, niewyczuwalnymi żebrami, pokrytymi grubą warstwą tkanki tłuszczowej oraz wyraźnie zaokrągloną sylwetką. Warstwa tkanki tłuszczowej nagromadzona jest w okolicy szyi i bioder.
Jak uchronić pupila przed nadwagą?
Pragnąc uchronić naszego pupila przed nadwagą, powinniśmy zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu, dostosowując ją do rasy, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia podczas treningów, spacerów czy też zabaw. Aby zapobiec nadwadze psiaka, warto również karmić go pożywieniem, które odznacza się niską zawartością tłuszczu, a przy tym wysoką zawartością najlepszej jakości białka. Zamiast dawać wysokokaloryczne przekąski w nagrodę za postępy w nauce, wspaniałym pomysłem będzie zastąpienie ich zdrowymi, wartościowymi przekąskami. Najlepszej jakości przysmaki dla psów znaleźć można na stronie naszego sklepu internetowego Accdog. Dostępne są tutaj produkty marki Fitmin i Rogy, między innymi miękkie, długie paski z mięsa z kaczki i kurczaka oraz smaczki grillowane, takie jak wołowina ze żwaczem i chrząstką kolagenową. Przekąski te tworzone są z myślą o wysokich wymaganiach naszych czworonożnych przyjaciół i troską o ich zdrowie.
Jeśli więc pragniesz wszystkiego co najlepsze dla Twojego pupila, by był pełen energii, żył długo i cieszył się dobrym zdrowiem, koniecznie podawaj mu sprawdzony, wartościowy pokarm, dostarczając psu wystarczającą ilość kalorii i zadbaj o jego kondycję, codziennie zapewniając mu uwalnianie nadmiaru energii podczas spacerów czy zabawy. W czasie spacerów niezwykle przydatne będą przeróżne akcesoria wysokiej jakości, które znaleźć można na stronie naszego sklepu. Znajdziesz tu między innymi obroże i smycze, wykonane z trwałego, odpornego na zabrudzenia i warunki atmosferyczne opatentowanego w USA materiału Biothane, a także kupoworki oraz etui na kupoworki, dzięki czemu przymocować je można do obroży pieska.